Kolevi.NET
 
 

10/2/2009 Избор на лаптоп / notebook
Публикувано от: Мартин в 12:21:41 часа

Често ми задават този въпрос и очакват от мен, като човек който се занимава в сферата на компютърните технологии, да получат адекватен отговор. Винаги ми е било трудно да отговоря на подобен тип въпроси. Пазарът е залят с лаптопи. Има стотици модели и разновидности и изборът наистина е много труден, дори за хора като мен, които ежедневно се занимават с компютри. Не съм кой знае какъв специалист и това, което ще напиша по-долу си е мое лично мнение и споделяне на мисли, по които аз се водих, когато реших да се сдобия с лаптоп.

1. Най-важното според мен е първо да се реши за какво ще се ползва лаптопа? На нас ни бе необходим за сърфиране в интернет, гледане на филми, създаване и редактиране на текстови документи и не на последно място за създаване на мултимедийно съдържание (т.е. създаване и редактиране на домашни клипове за семейния архив)

2. RAM памет. Знаейки за какво ще ни служи, вече бях наясно, че ще трябва да бъде с много RAM памет, минимум 4G байта.

3. Мощността на процесора за мен никога не е била приоритет за избора ми на лаптоп. Според мен, дали ще изчакам 10 или 5 секунди при изчисляването на някоя задача или за обработката на някой ефект във фотошоп например, ми е все тая. Давам подобни примери, т.к. точно при подобни манипулации мощността на процесора е най-видима и от значение. Но все пак гледах да сме в крак с времето и исках модела на процесора да е сравнително нов, като тактовата честота въобще не я вземах предвид.

4. Хард диска. Тук избора ми бе труден. Исках да бъде с капацитет минимум 160G байта и скорост на въртене на магнитните плочи поне 7000 оборота в минута. Казвам труден, т.к. моделите с подобни дискове бяха наистина с висока цена. И така се наложи да направя компромис с модел, който въртеше магнитните плочи с 5000 оборота в минута. Наясно бях, че от диска много зависи производителността на лаптопа и бавния диск ще ми коства доста, но бюджета ме притискаше и все трябваше от някъде да се отреже нещо. Примирих се с факта, че в бъдеще ако толкова много ме дразни бавния диск подмяната му с по-бърз е сравнително лесна.

5. Видеокарта. Исках хубава видеокарта с RAM памет, която да е независима от RAM паметта на лаптопа и да поддържа големи режими, т.к. от време на време ползвам и CorelDraw, Photoshop и AutoCAD, а с тези приложения колкото повече място имаш на екрана, толкова по-лесно се работи.

6. Екрана на лаптопа. Исках голям екран с висока разделителна способност, с много свободно място по десктопа. Не исках да е от онези лъскавите. Вярно, че те имат по-добър контраст, но предполагам, че това е за сметка на батерията, а и очите ми някак си не можаха да свикнат с отразената светлина.

7. Батерията. Според мен, това е много важен фактор при избора на лаптоп. Колкото повече издържа в автономен режим, толкова по-добре. Колкото по-дълъг живот има батерията, толкова по-добре, а и на всички ни е ясно, че подмяната на батерията не е никак евтина. Точно за това, тук си сложих граница - лаптопа да издържа минимум 3 часа в автономен режим, което предполага, че лаптопа е с ниска консумация на енергия и мощна батерия.

8. Комуникация. Задължителното условие тук бе да има интегрирани Wi-Fi и Bluetooth адаптери. Това ми бе приоритета тук. Дали има вградена камера въобще не ме интересуваше, но не отричам, че вградения микрофон си е голям плюс. Не споменавам нищо за модем и мрежови контролер, т.к. те са стандартно заложен в почти всички модели.

9. Гаранция. Също много важен фактор. Колкото повече толкова по-добре. Случва се все пак човек да попадне на заводски дефект. В повечето случаи разбираме, че гаранцията е изтекла и става лошо. Задължително 3 години.

10. Поддръжка. Пак много важно. Писнало ми е когато нещо се скапе любимата ми джаджа да обикаля половин свят, докато я поправят. Задължително е да има наблизо оторизиран сервиз.

11. Софтуер. Липсата на операционна система може да си е проблем. Имам предвид, че купувайки такъв модел за по-малко пари, най-вероятно след това ще инсталираме някоя кракната версия на windows. После има вероятност да се сблъскаме с липсата на някои драйвери и съответна поддръжка за този модел. С няколко думи поддръжката на такъв лаптоп може да бъде голямо главоболие. За мен беше от голямо значение лесната поддръжка и наличието на необходимия фирмен софтуер, който да ми осигурява лесен update на драйвери, BIOS, системни приложения.


След много чудене и разглеждане (нека не звучи като реклама) се спрях на Lenovo ThinkPad R61. Машината е пъргава с много RАМ, хубаво видео, дълъг живот на батерията (много ми хареса инсталирания софтуер от производителя за управление, оптимизация и поддръжка на батерията) и има инсталиран много специализиран софтуер за управление, поддръжка и актуализация на системата. Актуализацията на системния софтуер става изключително лесно. Нужна е само интернет свързаност и 2 клика. Също така за тези машинки има оторизиран качествен сервиз и докато е в гаранция въобще не се притеснявам. Тук ще спомена, че в службата имаме един ThinkPad R30, който е сигурно на 8 години и работи безупречно. Искрено се надявам Lenovo да поддържат същото качество както IBM, които се славят с високото качество и дълъг живот на своите продукти. Споменавам IBM, т.к. марката за ноутбуци и персонални компютри ThinkPad е разработена по-рано именно от IBM.




 Няма коментари!



     Напиши коментар!









     
    April 2024
     
     

    MTWTFSS
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930 

     
         



     
    Търси в нашия сайт:
     
       
    Собствено Търсене
     
         



     
    Архиви
     
       
         



     
    Малко реклама ;-)
     
       
         

    Copyright © 2004 Kolevi.Net - Designed by MadMAK